Izjave naših klijenata
Voljan pomoći, u svakom trenutku i nista mu nije tesko.
PIŠE: STEFANI P. SREBAČIĆ U SURADNJI SA DR. NIKOLOM IVANOM LEDEROM
Šećerna bolest i Poliklinika Leder – pitate se koja je poveznica? Na prvi pogled, ona nije toliko očita, no dodirna točka su svakako vaskularni problemi koji se javljaju u dijabetesu, a kojima se bavimo svakodnevno.
U slučaju da osjećate trnce u nogama, vrtoglavicu, omaglicu i slabost, pušač ste ili već bolujete od dijabetesa, savjetujemo vam da pročitate naš prilog povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti 14. studenog. Doznaje više o krvožilnim problemima koje mogu ukazati na šećernu bolest te više o color doppler pregledu.
Osobe koje boluju od dijabetesa:
imaju puno izraženiju progresiju aterosklerotskih naslaga na arterijama,
znatno su u većem riziku za razvoj aterosklerotskih suženja (stenoza) i začepljenja (okluzija) arterija.
Ovi poremećaju su prvenstveno opasni kod koronarnih arterija koje hrane srčani mišić te karotidnih arterija koje hrane mozak (nalaze se na području vrata). Suženje u njima vodi do vrtoglavica, omaglica kao i do cerebro-vaskularnog inzulta (infarkt mozga, moždana kap, šlag ili šlog).
S druge strane, tu su i ekstremiteti, ugrožena cirkulacija arterija nogu otkrit će se pojavom:
hladnih nogu,
grčeva
sve težeg hodanja tj. skraćenja hodne pruge (osoba tada sve manje može hodati prije nego se mora odmoriti)
Nažalost, sve to može voditi i do pojave gangrene i odumiranja tkiva zbog čega su toliko česte amputacije prstiju i nogu kod dijabetičara koji se ne kontroliraju. Ističemo: koji se redovito ne kontroliraju, a jedan važnih pregleda je svakako i pregled DOPPLEROM .
Koristeći dopplersku ultrazvučnu tehnologiju mjerimo i analiziramo protok krvi u žilama. U našoj poliklinici, ciljano držimo trajno nisku cijenu pregleda color dopplerom , stoga: naručite se već danas.
Pored dijabetičara, osoba koje su posebno ugrožene od krvožilnih bolesti su još i:
pacijenti s infarktom srca
osobe koje imaju kardiovaskularne bolesti u obitelji
osobe koje imaju povišene masnoće u krvi
pušači
žene na hormonskoj terapiji
Dopplerski ultrazvuk je posebna ultrazvučna metoda kojom se analizira protok krvi unutar krvnih žila. Voljeli bismo vam malo to pobliže objasniti i biti slikoviti.
DOPPLEROV EFEKT je promjena valne duljine (zvučnog) vala prilikom približavanja ili udaljavanja izvora i promatrača. I vi razlokujete kada čujete različitu visinu tona automobila ili vlaka kada vam se približava ili udaljuje od vas? U dijagnostičko medicinskoj primjeni koristimo (ultra)zvučne valove, “promatrač” je sonda ultrazvučnog uređaja koju prislanjamo uz tijelo, a ulogu vlaka ima krv u krvnim žilama koja se ili približava sondi ili udaljava od sonde, ovisno o položaju tijela. Vratimo se pregledu arterija.
Kod pregleda arterija cilj nam je otkriti prepreke prohodnosti krvi tj. suženja arterija ili stenoze. Najčešće pregledavane arterije su arterije nogu i arterije vrata tj. karotidne arterije i vertebro-bazilarni sliv. No, važno je spomenuti i dopplerski pregled abdominalne aorte kao često prvi pregled kojim se otkriju vrlo opasne aneurizme aorte.
Aterosklerotski plakovi su naslage koje se talože na stijenci žila i postupno tijekom niza godina sve više ograničavaju njihovu prohodnost. U suženim dijelovima arterija krv će brže teći nego u zdravim širokim dijelovima, što možemo registrirati dopplerskim pregledom.
Pregled arterija nogu indiciran je kad postoji sumnja da nedovoljno krvi dolazi do mišića i ostalih tkiva nogu. Najčešći simptomi koji ukazuju na ta stanja su pojave grčeva u nogama, hladnoća nogu te skraćenje hodne pruge. Ugrožene noge često su blijede, tanke i atrofične kože, sve slabije i tanje muskulature. U završnoj fazi dolazi do odumiranja tkiva - gangrene koja počinje od srcu najudaljenijih dijelova tijela tj. prstiju stopala.
Karotidne i arterije vertebro-bazilarnog sliva su arterije vrata. Radi se o iznimno važnim arterijama jer su odgovorne za dovod svježe krvi do mozga. Podložne su aterosklerotskim promjenama kao i sve ostale arterije, prvo postupnom suženju, koje bez kontrole i terapije može dovesti i do potpunog začepljenja.
Najgori ishod nedovoljne krvne opskrbe u mozak je cerebro-vaskularni inzult, stanje u narodu poznatije kao infarkt mozga, moždana kap, šlag ili šlog.
Brojnost imena kojima nazivamo ovo stanje vjerojatno je upravo i odraz ozbiljnosti ovog stanja i njegovih često cijeloživotnih posljedica. Ovo stanje je zapravo odumiranje dijela moždanog tkiva te je svojevrsni ekvivalent gangreni prstiju u nedovoljnom dotoku krvi prema stopalima.
Prvi simptomi nedovoljnog dotoka krvi u mozak su često prolazni “napadi” koje nazivamo TIA - tranzitorna ishemička ataka. TIA-e su popračene neurološkim posljedicama različitog stupnja, nakon kojih unutar 24 sata dolazi do potpunog oporavka.
Simptomi su različiti i mogu uključivati,
nagle i jake glavobolje,
vrtoglavice,
slabost i trnce u jednoj strani lica ili tijela,
nagli gubitak ili zamučenost vida,
konfuznost,
gubitak pamćenja i druge.
Simptomi TIA-e u potpunosti se povlače, obično unutar 24 sata, a to je svojevrsno zadnje upozorenje što slijedi kao trajno stanje ukoliko se problem ne riješi. Stoga, javite se svakako svom liječniku opće prakse imate li neke od ovih simptoma.
Ovo je vrlo bogata tema o kojoj bismo još mogli pisati, ali ono što nam je važno je da ako imate u obitelji ososbu koja boluje od šećerne bolesti ili ako ste vi ta osoba, pored ostalih pretraga koje vam se savjetuju, svakako je dobro provjeriti color dopplerom stanje svog krvožilnog sustava.
Čekamo vas u Poliklinici Leder!
![]() |
Krajnji primatelj financijskog instrumenta sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija”. |
![]() |
![]() |
Krajnji primatelj financijskog instrumenta sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija”. |
![]() |