Koliko često trebamo raditi PAPA test i zašto je od velike važnosti?
Piše: Stefani Pavlica Srebačić
Prilog odobrio: dr. Miljenko Leder, specijalist ginekologije i porodništva
U nastavku priloga upoznajemo vas s detaljima:
- kakav je postupak PAPA testa
- koliko često ga trebamo raditi,
- pojmovi: CIN1, CIN2, CIN3
- trebaju li ga raditi mlade djevojke koje još nisu stupile u spolne odnose
- koja je povezanost HPV-a i karcinoma grlića maternice
PAPA test - postupak
PAPA test temelji na posebnom načinu bojenja obrisaka uzetih s vrata maternice radi citološke analize. Naime, prije nastanka, karcinom grlića maternice prolazi kroz premaligne faze koje je lako otkriti ovim testom.
Sam postupak nije bolan: obrisak se uzima sa sluznice ispod i s vrata maternice te iz kanala vrata maternice pomoću drvenog štapića omotanog vatom. Uzorci se nanesu na predmetno stakalce koje se stavlja u alkohol, radi fiksiranja te odnose na citološku analizu.
Poliklinika Leder rezultate testa vam javlja e-mailom ili telefonom već unutar 7 dana, a u hitnim slučajevima 24-48h.
Koliko često trebamo raditi PAPA test?
Spolno aktivnim ženama u Hrvatskoj savjetuje se redovni ginekološki pregled uz PAPA test jedanput godišnje. U nekim zemljama, primjerice u SAD-u, savjetuje se PAPA test tek svake treće godine.
Stav Poliklinike Leder je da je mudro, uz redovni ginekološki pregled, napraviti i PAPA test. Poželjno ga je raditi od 10. do 16. dana menstrualnog ciklusa i preporučuje se suzdržavanje od spolnog odnosa tri dana prije testa.
Što nam znače: CIN1, CIN2 i CIN3?
Nakupinu prekaceroznih stanica liječnici nazivaju "lezija" i lezije se mogu stupnjevati prema stupnju promjena, od blagih prema teškim. Lezije se ocijenjuju prema internacionalno dogovorenim stupnjevima Cervical Inthraepithelial Neoplasia ili CIN.
- lezije lakšeg stupnja/low grade (LSIL) - CIN 1 - promjene su u gornjoj trećini epitela sluznice. Većina žena s nalazom CIN1 ne treba nikakvo liječenje jer je vjerojatno da će promjene proći spontano.
- lezije težeg stupnja/high grade (HSIL) - CIN 2 i CIN 3.
Abnormalne stanice koje su klasificirane kao CIN 2 imaju veću vjerojatnost da će napredovati. Žene s tim nalazom uglavnom će biti upućene na liječenje gdje će zahvaćeni dio vrata maternice biti uklonjen da se smanji mogućnost napredovanja abnormalnih stanica.
Abnormalne stanice se nazivaju i prekancerozne jer imaju potencijal da postanu stanice raka ne liječi li se žena na vrijeme, ali to još uvijek nisu stanice raka.
Prvi PAPA test u životu
Često je pitanje: trebaju li djevojke koje imaju 18. godina, a još nisu stupile u spolne odnose, svakako napraviti svoj prvi PAPA test?
Jer često mlade žene to doživljavaju kao svojom obavezom kad postanu punoljetne. Odgovor je: ne.
PAPA-test (klasičan) ne može se napraviti u žena koje nikada nisu imale spolne odnose. Bilo bi svakako dobro učiniti najkasnije 3 godine nakon prvog spolnog odnosa. Pozitivan je podatak kako je prije 21. godine života pojavnost invazivnog raka vrata maternice iznimno rijetka.
No, ono što se u ranijoj dobi može napraviti, je prihvatiti mogućnost cijepljenja protiv HPV-a, koje je u Hrvatskoj za učenice i učenike osmih razreda besplatno, ali za sada još uvijek neobavezno.
Izravna veza između razvoja karcinoma vrata maternice i HPV-a
Smatra se da je HPV (humani papiloma virus) odgovoran za više od 90 posto svih slučajeva raka vrata maternice.
Pozitivan primjer je Australija, koja je svojim programom uistinu napravila čuda: imaju iznimno malen broj raka grlića maternice. S jedne strane razlog tome je što žene vrlo redovito obavljaju PAPA test, a drugi razlog je cijepljenje protiv HPV-a učenika i učenica uvedeno 2007. godine.
Predviđa se da će do 2022. godine rak grlića maternice u Australiji iznositi manje od šest na 100.000 ljudi čime bi se ta bolest svrstala "u rijedak oblik raka".
Jeste li već napravili svoj jednogodišnji ginekološki pregled uz PAPA test?